Jarní kolo hry Plamen 21. 5. 2016

V sobotu 21.5. ráno jsme odcestovali se všemi zdravými dětmi do Malého Boru. Tento velmi pěkný sportovní areál už známe z ročníku 2012, máme na něj ty nejlepší vzpomínky. I proto jsem se na soutěž těšil. První kolektivní disciplinu měly mladší i starší děti naplánovánu na 12, 15. Po zahájení soutěže a oschnutí trávníku jsme se odebrali do prostoru discipliny běh na 60 metrů s překážkami. Zde soutěžily tři děti mladší kategorie. U všech tří dětí jsem byl mile překvapen provedením jejich prvního soutěžního kola. Ve druhém se dokázaly ještě zlepšit. Nechtěl jsem věřit, že tohle dokázaly po dvou trénincích  s vedoucím dorostu. Výsledkem bylo vítězství Vráti Týzla a druhé místo Davida Taliána v kategorii mladších chlapců. Druhé místo obsadila i Eliška Týzlová v mladších dívkách. Pak nás čekal ještě dlouhý čas do startu první discipliny, kterou byla štafeta požárních dvojic. Dohodli jsme se, že všechny discipliny poběží nejdříve starší děti. Měl jsem z této discipliny trochu obavy, protože v posledním tréninku se nám nepovedla. Díky marodce jsme  udělali změny v sestavě bez možnosti si vše vyzkoušet. Velmi mile mě překvapilo nasazení dětí, které často chybělo v přípravě. Tady bylo vše jinak. Zajišťovací čtveřice splnila svůj úkol a  rychlejší čtyřka mohla běžet na krev.  Děti výborně zvládly i technické provedení.  To bylo rozhodujícím faktorem pro vítězství v disciplině. Vše se opakovalo v provedení mladších dětí. I zde předvedený výkon znamenal vítězství v disciplině. Ihned jsme se přesunuli na stanoviště štafety 4 x 60 metrů. Provedení v obou kategoriích bylo podobné. Zajišťovací štafety zaběhly pěkné pokusy. Velmi pěkně rozběhnuté byly i tři úseky v rychlejších štafetách. U starších chlapec na čtvrtém úseku špatně chytil půlspojku levé hadice. To ho rozhodilo natolik, že nemohl zapojit rozdělovač. Ztráta několika sekund nás odsunula na 8. místo v disciplině. U mladší kategorie se nepovedl spoj hadice s rozdělovačem. Přes více než sekundové zpoždění díky skvěle zaběhnuté štafetě mladší děti dokázaly disciplinu opět vyhrát. Po výměně potřebného materiálu jsme se přesunuli na stanoviště požárního útoku. Ve starších dětech jsme zde díky neúčasti jednoho z chlapců museli udělat změnu v sestavě.  Po startu hoši tvořící přívodní vedení měli vše bleskově spojeno , voda šla velmi rychle ze stroje. Stál jsem vedle strojníka, ani jeden jsme neviděli dívku připojující hadici B ke stroji, v témže okamžiku, kdy voda šla ze stroje, spoj se napoprvé nepovedl, naštěstí za pomoci jednoho z chlapců spoj dotáhli a měli jsme první platný pokus, sice třicetisekundový. Bylo to důležité pro psychiku. Na témže stanovišti běžely mladší děti. I oni sešroubovaly rychle přívodní vedení. Voda šla k proudům. Jedna z dívek nestačila doběhnout k nástřikové čáře. Stříkala z větší vzdálenosti, což nástřik prodloužilo. Výsledkem byl čas 31,23 sekundy, který znamenal při velké vyrovnanosti čtvrté místo. Starší děti se připravovali na druhé základně na svůj druhý pokus. Snažili jsme se je uklidnit, aby byly schopné zaběhnout svůj standard. To se také stalo, časem 25,57 sekundy obsadily čtvrté místo v disciplině. Při druhém pokusu mladších dětí došlo ke zdržení při šroubování koše. Výsledný čas byl o tři sekundy horší než první kolo. Jako úplně poslední soutěžící jsme se odebrali ke stanovišti závěrečné discipliny – útoku CTIF.  Nástup starších dětí proběhl až za hadicemi, což bylo pro děti nezvyklé. Dokázaly se s tímto vyrovnat a  nezmatkovaly.  Nesledoval jsem průběžný čas, ale dával pozor na přidělení trestných bodů. Všichni překonali vodní příkop a hadicové vedení bylo bez překrutů.  Nulové trestné body byly skvělou informací.  Děti zakončily soutěž druhým místem v disciplině. U mladších dětí byla bohužel situace jiná. Problematický byl už nástup. Vše pokračovalo záměnou stanovišť u džberovky a končilo dvěma chybně zavázanými uzly. Deváté místo v disciplině vzalo naději zvítězit v tomto ročníku hry Plamen v mladší kategorii. Jestliže ve dvou předchozích ročnících mladší děti tuto disciplinu zvládly dobře, tentokrát propadly.  Starší děti neměly takový běžecký potenciál. Několik dní před soutěží navíc onemocněl nejrychlejší běžec. Neměli jsme možnost některé změny vůbec vyzkoušet. Dětem patří dík za to, že se s tímto dokázaly vyrovnat. Podaly spolehlivé výkony bez zásadních chyb. V rozhodujících momentech měly i potřebné štěstíčko.  Obě skupiny dosáhly na medaili a navázaly na výsledky loňského roku. Většinu mladších dětí čeká přechod do starší kategorie a celkově se změní  fungování kroužku. Pro nácvik požárního útoku jsou důležité nástřikové terče. Za jejich opravu v počátku přípravy děkuji Zdeňku Baumrukovi.

Komentáře nejsou povoleny.