soutěže dospělých

Krajské kolo v požárním sportu v Plzni.

Vítěz okresního kola v požárním sportu SDH Štěpánovice se zřekl účasti na krajském kole v požárním sportu v Plzni kvůli krytí s termínem jiné významné události jeho členů. Jako pravidelný divák krajských kol v požárním sportu jsem velmi rád, že se naši hasiči z druhého místa v okrese rozhodli zúčastnit krajského kola.  Tato příležitost se už nemusí opakovat. Znamenalo to vzít na sebe zodpovědnost a pokusit se sestavit tým, který se dokáže zhostit tohoto úkolu. Po sobotním okresním kole následovala krátká nedělní schůzka, na které vybrali naše zástupce do družstva, kterými byli Pavel Brejcha, Štěpán Bureš, Roman Goč a Václav Kašpárek. Naše hasiče bylo potřeba doplnit o další schopné členy z jiných sborů. Toto zajistili Václav Voráček ml. a Zdeněk Baumruk. Tým byl doplněn Petrem Grasslem z  SDH Bystřice, Tomášem Kučerou a Pavlem Pošarem z SDH Dehtín, Petrem Kantou a Lukášem Bláhou z SDH Mochtín a Lukášem Křesťanem z SDH Štěpánovice. Termín přípravy na krajské kolo byl zkrácen tím, že naše muže před tím čekalo vyřazovací kolo v požární klasice v Mochtíně, na které bylo potřeba se také připravit. Společný tým stihl jeden trénink požárního útoku v Mochtíně a jeden trénink stovek a zkoušku předávek na ovále v Domažlicích. Společnou přípravu organizoval Zdeněk Baumruk. Připravit se na soutěž v takto krátkém časovém úseku není jednoduché, vše ztěžovala různorodá sestava družstva. Všichni soutěžící už jsou zkušenými hasiči, což dokázali celkovým třetím místem. Všem, kteří se na tom  podíleli děkujeme za reprezentaci sboru i okresu Klatovy.                                                                                                                                           Krajského kola se ještě z řad našich členů zúčastnili Luboš Tůma v družstvu mužů SDH Žebnice a Lucie Tůmová v družstvu žen SDH Chválenice viz foto a video.

 

Vyřazovací kolo mužů Mochtín 2019

V letošním roce soutěž střídá soutěž a jinak tomu nebylo ani 10.6. Konalo se vyřazovací kolo obvodů Klatovy a Švihov v Mochtíně. Do Mochtína jsme přijeli těsně po obědě,  malé množství hasičských aut v areálu dávalo tušit že účastníků moc nebude. Na startovní listině bylo pouhých 14 družstev. Postupoví klíč byl tedy jasný 5 postupuje do okresního kola. Cíl byl pro to stanoven jasně. Máme akcí letos moc a okres je až v Čejkovech, v případě postupu přenecháme někomu jinému. Začalo se klasicky štafetou na 400m, kde jako před týdnem v Bystřici jsme potvrdili svoje ambice a s časem 70.96 to byla třetí nejrychlejší štafeta dne. Na start jsme však vyslali i záložní štafetu a ta se nenechala zahanbit a čas 78.33 by v klidu stačil na střed startovního pole. Při nástupu na start požárního útoku jsme byli upozorňováni na pravidlo sešroubování sacího vedení. Jak se později ukázalo bylo proč. Solidní útok s časem 34.83 by stačil na 4 místo v soutěži, jenže sací koš protnul hladinu vody v kádi dřív než byla savice na stroji a to znamenalo 10 trestných. V konečném účtování to ale i tak stačilo na 6 místo což bylo první nepostupové.

Okresní kolo požárního sportu v Bystřici

První červnový víkend patří na našem okrese vyřazovací soutěži žen a okresnímu kolu v požárním sportu. Letos se uskutečnilo v Bystřici. Bohužel naše ženy nedokázaly na svoji soutěž sestavit družstvo. Do Bystřice jsme proto vyráželi až kolem oběda na požární sport. Vedení OSH   se v letošním roce rozhodlo  vypustit ze soutěže disciplinu běh na 100m s překážkami. Tím naše ambice na umístění značně oslabily. Záměr tímto přilákat na soutěž více družstev, se ale bohužel nedostavil a na nástupu se představila jen 4 družstva mužů a jedno žen.                         Soutěž odstartovala štafetou 4 x 100 metrů. První pokus záložní štafety byl sice platný ale nemohl oslnit čas 82.15 dával jen jistotu splnění disciplíny, ale na start měla jít naše elitní čtveřice. Snad jim alespoň tento výkon dodal klid. Čas 68.12 jen potvrdil že štafeta je naše silnější disciplína která nám vynesla průběžné druhé místo. V požárním útoku se letos běželi dva pokusy pro to jsme první zvolili na jistotu a čas 35,57 nám dodal klid a možnost se zlepšit. Bohužel to se nepovedlo a po zaváhání na stroji byl druhý útok horší. Nebyli jsme však jediní komu se nedařilo domácí Bystřice  nedokončila ani jeden pokus. Po sečtení všech časů to znamenalo obhajobu druhého místa z loňského roku což je i přes malou účast družstev velký úspěch. To však není konec tohoto příběhu. Prakticky hned po zakončení soutěže nám byla dána nabídka od vítězů ze Štěpánovic, zda nechceme jet na krajskou soutěž místo nich. Po pár dnech váhání jsme začali postupně oslovovat kamarády z jiných sborů o pomoc na této soutěži, jelikož se povedlo sehnat jak techniku, tak závodníky. Nabídku jsme přijali a po letech kdy na se na krajských soutěžích objevovalo jméno Malechov jen u jednotlivců se předvedeme i v kolektivní soutěži. Nutno podotknout že v silně kombinované sestavě s celého okresu, když se tato akce kryje s oslavami SDH Švihov kde jsme přislíbily svoji účast.

 

Okrsková soutěž Dolany 2019

Dne 25. 5.  proběhla v Dolanech na hřišti soutěž okrsku 31. Do soutěže jsme i letos nasadili dvě družstva mužů a jedno žen. Ženy se letos potýkaly s výpadky v sestavě. Družstvo ale dokázaly poskládat a soutěže se zúčastnily jako jediné v okrsku. Svůj požární útok dokončily i přes drobné chyby. Jako jediní v okrsku jsme dokázali postavit i letos dvě družstva mužů. První družstvo potvrdilo svoji dominanci na této soutěži a s přehledem zvítězilo v nejlepším čase, který se kdy na okrsku běžel. Ani druhé družstvo se nenechalo zahanbit a předvedlo slušný výsledek. Dokázalo tak, že v případě výpadku někoho ze závodníků prvního družstva, máme v ostatních členech kvalitní náhradu.

 

 

Okrsková soutěž Dolany

Dne 26. 5.  proběhla v Dolanech na hřišti okrsková soutěž. Jak je poslední roky zvykem, nasadili jsme do soutěže dvě družstva mužů a jedno žen. Bohužel družstva mužů měla letos problém se sestavou a složení se muselo měnit ještě na poslední chvíli. Mladší družstvo však dokázalo potvrdit svoje kvality a soutěž ovládlo. Starší družstvo útočilo na stupně vítězů, ale nepodařilo se dokončit útok. Neplatným pokusem skončili poslední. Družstvo žen doplnilo před sezonou svoje řady a na výsledku to bylo znát. Ženy zvítězily výborným časem rozdílem třídy.

Před soutěží proběhlo oficiální, slavnostní předání nového zásahového automobilu pro JSDHO Dolany. Je to již třetí vozidlo kterým sbor v Dolanech disponuje. O to je smutnější fakt, že tento sbor není schopen postavit již několik let družstvo na vyřazovací soutěž, reprezentovat tak svoji obec a dokázat, že si tento automobil zaslouží. V kontrastu s tím působí úsměvně náš sbor. Již cca 10 let vládne okrsku, vychovává řadu mladých závodníků, kteří  bodují v soutěžích Českého poháru. Na soutěže, které jsou na druhém konci republiky,  jezdí vozidlem na pokraji životnosti.

Domažlická věž 2018

Dne 7.4.2018 se v Domažlicích konal již 15. ročník extrémního závodu ve výstupu na věž. I letos jsme na tuto soutěž vyslali své závodníky. V kategorii nad 30 let Václava Voráčka, který dosáhl času 146,34. Tento čas byl v porovnání s loňským rokem pomalejší. Ukázalo se, že bez přípravy tato soutěž jde absolvovat jen těžko.

V kategorii do 30 let startoval s číslem 49 Roman Goč, pro kterého to byla premiéra na této soutěži. Přes poctivou přípravu si na něm výkon vybral velkou daň, když se u něj s odstupem času projevovali svalové křeče. Náš člen Marek Bureš tentokrát reprezentoval sbor kamarádů z Mochtína. Nevedl si špatně, dosáhl téměř stejného času jako loni a obsadil 19. místo. Marek tentokrát před soutěží vynechal pivo a soustředil se na výkon. Po doběhnutí a zjištění času však konstatoval, že už takovou blbost neudělá, když to na výkonu není znát. Mezi posledními běžel Luboš Tůma. Nezapřel atletickou průpravu a potvrdil, že je naším želízkem v ohni. Doběhl ne výborném 7. místě časem 89.058. Přislíbil že za rok to bude bedna.

Za zmínku ještě stojí výsledky našich kamarádů v kategorii do 30 let: Jardy Nového z Hodousic 12. místo, Václava Kinského z Drslavic 23.místo.  V  kategorii starších Martina Bílka z Kokšína 21. místo. Martin dokázal, že s tréninkem jde zvládnout tato soutěž i po padesátce.

Po doběhu jsme se přesunuli do hasičárny, kde jsme dostali na doplnění sil řízek a následovalo vyhlášení výsledků.

FOTO

ČLÁNEK POŽÁRY.CZ

Vyřazovací kolo mužů 2017

Vyřazovací kolo mužů obvodu Klatovy – Švihov, proběhlo 10.6. na sportovním areálu v Mochtíně. Na soutěž vyrazilo družstvo mladších mužů posílené o Járu Kozáka ze Svrčovce a Vencu Kroupu z Červeného Poříčí. Naděje na postup v silné konkurenci byly malé, ale soutěž pro nás začala velmi dobře. Zaběhli jsme druhou nejrychlejší štafetu časem 71,5. V požárním útoku se však projevila síla pravidelných účastníků pošumavské hasičské ligy. Provedení našeho požárního útoku  bylo bez větších zádrhelů. Bohužel došlo k prostřiku na pravém proudu. V této konkurenci čas 38,61 v celkovém pořadí znamenal jen 7 místo. Což na postup nestačilo.

Okresní kolo 2017

Do okresního kola v Čejkovech se probojovalo naše družstvo žen. Holky celou letošní sezónu měly problém se sestavou a vyjímkou nebyla ani tato soutěž. Čas sice oproti vyřazováku zlepšili na 55,86 ale v celkovém součtu to bylo jen zlepšení na 7 místo.

okrsková soutěž 2017

Poslední květnový víkend se konala na sportovním areálu v Dolanech okrsková soutěž v požární klasice. Náš sbor dokázal sestavit na tuto soutěž dvě družstva mužů a jedno žen. Ženy i přes problémy se sestavou obsadily v konkurenci Dolan a Svrčovce druhé místo. Starší muži svým zkušeným výkonem, zaostali o pouhých 8 desetin sekundy za třetími Dolany na čtvrtém místě. Mladší družstvo položilo svůj základ k úspěchu již na štafetě, kde obsadilo první místo. To potvrdilo i v požárním útoku a v součtu časů obou disciplin nemělo konkurenci. Soutěž proběhla za pěkného počasí a těšila se velkému zájmu diváků. Bohužel předvedené výkony některých družstev silně zaostávají za průměrem okresu. Soutěži chybí zdravý soutěžní náboj, sbory si splní povinnost a tím pro některé soutěžní rok končí. Divím se, že se na soutěž ještě chodí dívat tolik lidí. Při širším pohledu se pak pořádání takovéto soutěže zdá zbytečné.

Vyřazovací kolo žen 2017

3.6 proběhlo v Nýrsku vyřazovací kolo žen. Naše ženy odjely na tuto soutěž obhajovat skvělé výsledky z minulé sezóny i když základem bylo projít sítem do okresní soutěže. To se nakonec se štěstím podařilo a s časem 67.62 obsadili osmé a zároveň poslední postupové místo.