admin

Vyřazovací kolo mužů Mochtín 2019

V letošním roce soutěž střídá soutěž a jinak tomu nebylo ani 10.6. Konalo se vyřazovací kolo obvodů Klatovy a Švihov v Mochtíně. Do Mochtína jsme přijeli těsně po obědě,  malé množství hasičských aut v areálu dávalo tušit že účastníků moc nebude. Na startovní listině bylo pouhých 14 družstev. Postupoví klíč byl tedy jasný 5 postupuje do okresního kola. Cíl byl pro to stanoven jasně. Máme akcí letos moc a okres je až v Čejkovech, v případě postupu přenecháme někomu jinému. Začalo se klasicky štafetou na 400m, kde jako před týdnem v Bystřici jsme potvrdili svoje ambice a s časem 70.96 to byla třetí nejrychlejší štafeta dne. Na start jsme však vyslali i záložní štafetu a ta se nenechala zahanbit a čas 78.33 by v klidu stačil na střed startovního pole. Při nástupu na start požárního útoku jsme byli upozorňováni na pravidlo sešroubování sacího vedení. Jak se později ukázalo bylo proč. Solidní útok s časem 34.83 by stačil na 4 místo v soutěži, jenže sací koš protnul hladinu vody v kádi dřív než byla savice na stroji a to znamenalo 10 trestných. V konečném účtování to ale i tak stačilo na 6 místo což bylo první nepostupové.

Okresní kolo požárního sportu v Bystřici

První červnový víkend patří na našem okrese vyřazovací soutěži žen a okresnímu kolu v požárním sportu. Letos se uskutečnilo v Bystřici. Bohužel naše ženy nedokázaly na svoji soutěž sestavit družstvo. Do Bystřice jsme proto vyráželi až kolem oběda na požární sport. Vedení OSH   se v letošním roce rozhodlo  vypustit ze soutěže disciplinu běh na 100m s překážkami. Tím naše ambice na umístění značně oslabily. Záměr tímto přilákat na soutěž více družstev, se ale bohužel nedostavil a na nástupu se představila jen 4 družstva mužů a jedno žen.                         Soutěž odstartovala štafetou 4 x 100 metrů. První pokus záložní štafety byl sice platný ale nemohl oslnit čas 82.15 dával jen jistotu splnění disciplíny, ale na start měla jít naše elitní čtveřice. Snad jim alespoň tento výkon dodal klid. Čas 68.12 jen potvrdil že štafeta je naše silnější disciplína která nám vynesla průběžné druhé místo. V požárním útoku se letos běželi dva pokusy pro to jsme první zvolili na jistotu a čas 35,57 nám dodal klid a možnost se zlepšit. Bohužel to se nepovedlo a po zaváhání na stroji byl druhý útok horší. Nebyli jsme však jediní komu se nedařilo domácí Bystřice  nedokončila ani jeden pokus. Po sečtení všech časů to znamenalo obhajobu druhého místa z loňského roku což je i přes malou účast družstev velký úspěch. To však není konec tohoto příběhu. Prakticky hned po zakončení soutěže nám byla dána nabídka od vítězů ze Štěpánovic, zda nechceme jet na krajskou soutěž místo nich. Po pár dnech váhání jsme začali postupně oslovovat kamarády z jiných sborů o pomoc na této soutěži, jelikož se povedlo sehnat jak techniku, tak závodníky. Nabídku jsme přijali a po letech kdy na se na krajských soutěžích objevovalo jméno Malechov jen u jednotlivců se předvedeme i v kolektivní soutěži. Nutno podotknout že v silně kombinované sestavě s celého okresu, když se tato akce kryje s oslavami SDH Švihov kde jsme přislíbily svoji účast.

 

Okrsková soutěž Dolany 2019

Dne 25. 5.  proběhla v Dolanech na hřišti soutěž okrsku 31. Do soutěže jsme i letos nasadili dvě družstva mužů a jedno žen. Ženy se letos potýkaly s výpadky v sestavě. Družstvo ale dokázaly poskládat a soutěže se zúčastnily jako jediné v okrsku. Svůj požární útok dokončily i přes drobné chyby. Jako jediní v okrsku jsme dokázali postavit i letos dvě družstva mužů. První družstvo potvrdilo svoji dominanci na této soutěži a s přehledem zvítězilo v nejlepším čase, který se kdy na okrsku běžel. Ani druhé družstvo se nenechalo zahanbit a předvedlo slušný výsledek. Dokázalo tak, že v případě výpadku někoho ze závodníků prvního družstva, máme v ostatních členech kvalitní náhradu.

 

 

Okrsková soutěž Dolany

Dne 26. 5.  proběhla v Dolanech na hřišti okrsková soutěž. Jak je poslední roky zvykem, nasadili jsme do soutěže dvě družstva mužů a jedno žen. Bohužel družstva mužů měla letos problém se sestavou a složení se muselo měnit ještě na poslední chvíli. Mladší družstvo však dokázalo potvrdit svoje kvality a soutěž ovládlo. Starší družstvo útočilo na stupně vítězů, ale nepodařilo se dokončit útok. Neplatným pokusem skončili poslední. Družstvo žen doplnilo před sezonou svoje řady a na výsledku to bylo znát. Ženy zvítězily výborným časem rozdílem třídy.

Před soutěží proběhlo oficiální, slavnostní předání nového zásahového automobilu pro JSDHO Dolany. Je to již třetí vozidlo kterým sbor v Dolanech disponuje. O to je smutnější fakt, že tento sbor není schopen postavit již několik let družstvo na vyřazovací soutěž, reprezentovat tak svoji obec a dokázat, že si tento automobil zaslouží. V kontrastu s tím působí úsměvně náš sbor. Již cca 10 let vládne okrsku, vychovává řadu mladých závodníků, kteří  bodují v soutěžích Českého poháru. Na soutěže, které jsou na druhém konci republiky,  jezdí vozidlem na pokraji životnosti.

Domažlická věž 2018

Dne 7.4.2018 se v Domažlicích konal již 15. ročník extrémního závodu ve výstupu na věž. I letos jsme na tuto soutěž vyslali své závodníky. V kategorii nad 30 let Václava Voráčka, který dosáhl času 146,34. Tento čas byl v porovnání s loňským rokem pomalejší. Ukázalo se, že bez přípravy tato soutěž jde absolvovat jen těžko.

V kategorii do 30 let startoval s číslem 49 Roman Goč, pro kterého to byla premiéra na této soutěži. Přes poctivou přípravu si na něm výkon vybral velkou daň, když se u něj s odstupem času projevovali svalové křeče. Náš člen Marek Bureš tentokrát reprezentoval sbor kamarádů z Mochtína. Nevedl si špatně, dosáhl téměř stejného času jako loni a obsadil 19. místo. Marek tentokrát před soutěží vynechal pivo a soustředil se na výkon. Po doběhnutí a zjištění času však konstatoval, že už takovou blbost neudělá, když to na výkonu není znát. Mezi posledními běžel Luboš Tůma. Nezapřel atletickou průpravu a potvrdil, že je naším želízkem v ohni. Doběhl ne výborném 7. místě časem 89.058. Přislíbil že za rok to bude bedna.

Za zmínku ještě stojí výsledky našich kamarádů v kategorii do 30 let: Jardy Nového z Hodousic 12. místo, Václava Kinského z Drslavic 23.místo.  V  kategorii starších Martina Bílka z Kokšína 21. místo. Martin dokázal, že s tréninkem jde zvládnout tato soutěž i po padesátce.

Po doběhu jsme se přesunuli do hasičárny, kde jsme dostali na doplnění sil řízek a následovalo vyhlášení výsledků.

FOTO

ČLÁNEK POŽÁRY.CZ

Vyřazovací kolo mužů 2017

Vyřazovací kolo mužů obvodu Klatovy – Švihov, proběhlo 10.6. na sportovním areálu v Mochtíně. Na soutěž vyrazilo družstvo mladších mužů posílené o Járu Kozáka ze Svrčovce a Vencu Kroupu z Červeného Poříčí. Naděje na postup v silné konkurenci byly malé, ale soutěž pro nás začala velmi dobře. Zaběhli jsme druhou nejrychlejší štafetu časem 71,5. V požárním útoku se však projevila síla pravidelných účastníků pošumavské hasičské ligy. Provedení našeho požárního útoku  bylo bez větších zádrhelů. Bohužel došlo k prostřiku na pravém proudu. V této konkurenci čas 38,61 v celkovém pořadí znamenal jen 7 místo. Což na postup nestačilo.

Okresní kolo 2017

Do okresního kola v Čejkovech se probojovalo naše družstvo žen. Holky celou letošní sezónu měly problém se sestavou a vyjímkou nebyla ani tato soutěž. Čas sice oproti vyřazováku zlepšili na 55,86 ale v celkovém součtu to bylo jen zlepšení na 7 místo.

okrsková soutěž 2017

Poslední květnový víkend se konala na sportovním areálu v Dolanech okrsková soutěž v požární klasice. Náš sbor dokázal sestavit na tuto soutěž dvě družstva mužů a jedno žen. Ženy i přes problémy se sestavou obsadily v konkurenci Dolan a Svrčovce druhé místo. Starší muži svým zkušeným výkonem, zaostali o pouhých 8 desetin sekundy za třetími Dolany na čtvrtém místě. Mladší družstvo položilo svůj základ k úspěchu již na štafetě, kde obsadilo první místo. To potvrdilo i v požárním útoku a v součtu časů obou disciplin nemělo konkurenci. Soutěž proběhla za pěkného počasí a těšila se velkému zájmu diváků. Bohužel předvedené výkony některých družstev silně zaostávají za průměrem okresu. Soutěži chybí zdravý soutěžní náboj, sbory si splní povinnost a tím pro některé soutěžní rok končí. Divím se, že se na soutěž ještě chodí dívat tolik lidí. Při širším pohledu se pak pořádání takovéto soutěže zdá zbytečné.

Vyřazovací kolo žen 2017

3.6 proběhlo v Nýrsku vyřazovací kolo žen. Naše ženy odjely na tuto soutěž obhajovat skvělé výsledky z minulé sezóny i když základem bylo projít sítem do okresní soutěže. To se nakonec se štěstím podařilo a s časem 67.62 obsadili osmé a zároveň poslední postupové místo.

Výkonnostní zkouška v Graflingu

Na loňské okrskové soutěži hasiči z partnerské obce Grafling předvedli ukázku výcviku zásahové jednotky na úrovni prvního stupně. Zároveň nabídli, v případě zájmu ze strany Dolan, uspořádat společné cvičení této zkoušky v Graflingu. Obec Dolany s tím souhlasila a přislíbila účast svých zástupců.V průběhu prosince loňského roku začaly chodit první podrobnější informace o této akci. Zhlédli jsme první videa z této zkoušky a dostali jsme podklady. Po zhlédnutí videí jsme usoudili, že by absolvování nácviku mohlo být dobrou zkušeností. Lákalo nás vyzkoušet si něco nového. Oznámili jsme veliteli zásahové jednotky Obce Dolany Petru Bulínovi, který byl pověřen organizací a nácvikem, že pokud to bude možné, rádi se zúčastníme.První schůzky ohledně této akce se zúčastnil z našeho sboru  Josef Maršálek ml. Kvůli časové vytíženosti ale účast odmítl. Dalšího setkání se účastnil Roman Goč a Luboš Tůma, kteří upozornili na skutečnost, že z našeho SDH má zájem více členů. Velitel zásahové jednotky souhlasil a zařadil Pavla Brejchu a Václava Voráčka jako náhradníky. Byl stanoven termín prvního tréninku na tuto akci. Na něj jsme dorazili všichni čtyři s tím, že Pavel Brejcha a Václav Voráček chtěli vidět, jak příprava probíhá. O to větší překvapení bylo, když se na tréninku sešlo přesně 7 lidí + velitel (zkoušku vykonává 8 hasičů, strojníka dodá sbor z Graflingu). Z náhradníků se rázem stali účastníci akce. První trénink byl spíše seznámením s celou problematikou, zároveň se domluvil termín tréninků přímo v Graflingu s tamní technikou. Celkem byly domluveny tři cesty do Německa, na poslední z nich byla plánována závěrečná zkouška. V předvečer první cesty doplnil sestavu ještě Marek Bureš (náhradou za Karla Končelíka, který musel do práce).  V Graflingu jsme se setkali s paní Vackovou, která byla naší překladatelkou a člověkem, který celou akci domlouval. Německé výkonnostní zkoušky jsou rozděleny do několika kategorií a několika odvětví. Naše skupina se pokoušela o složení první úrovně, která je základem pro přijetí hasiče do výjezdové jednotky obce.

Zkouška samotná se skládala ze tří částí:

  • praktická znalost uzlů, kdy každý ze členů musí znát a v časovém limitu zavázat předem určený uzel
  • simulace požáru vedlejší budovy, kde nejsou životy v ohrožení. Zde se musí zabezpečit místo zásahu výstražným světlem a trojúhelníkem, dále napojit zásahový automobil na zdroj vody, což byl v našem případě nadzemní hydrant, a rozvinutí tří útočných proudů,  pomocí kterých se musí sestříknout připravená značka. Celý zásah je doplněn o množství povelů vydávaných jak velitelem jednotky, tak každým velitelem jednotlivých proudů. Na samém začátku cvičení bylo domluveno, že povely budou přeloženy do češtiny a rozhodčí obdrží překlad pro kontrolu.
  • třetí disciplínou je sestavení sacího vedení pro případný odběr vody z přírodního zdroje. I tato část obsahovala množství povelů. Nutno podotknout, že pro nás nebyla takovou neznámou jako předchozí útok, jelikož se velice podobala tomu, co známe z našich soutěží.

První den jsme bohužel kvůli nepříznivému počasí vyzkoušeli jen uzle a sestavení sacího potrubí. Ve volném čase jsme se dozvěděli hodně o fungování tamních hasičů a podrobně jsme si prohlédli jejich techniku.
Při druhé návštěvě jsme již vyzkoušeli celý průběh zkoušek. Po prvotních rozpacích a chybách jsme s pomocí místních do celého systému postupně pronikli. Záštitu nad námi převzal a naším hostitelem v Graflingu byl Frank Locklair. Pilně nás ke zkoušce připravoval, upozornil nás, že v Německu nejde tak o rychlost, ale spíše o preciznost a zvládnutí zadaných úkolů. K tomu slouží velké množství povelů, jejich opakováním každý člen družstva ví, co má dělat.

Na třetí návštěvu byla naplánovaná samotná závěrečná zkouška. Vyráželi jsme z Malechova okolo 13. hodiny. Sraz v Graflingu byl ve 14 hodin s tím, že před samotnou zkouškou bude možnost opět vše procvičit. V 18 hodin proběhne závěrečná zkouška. Při našem příjezdu bylo před místní zbrojnicí několik místních hasičů, paní překladatelka nás informovala o tom, že i oni budou ten den skládat zkoušku, ale z jiného odvětví. Cílem jejich zkoušky byl nácvik zásahu při dopravní nehodě a vyproštění jejích účastníků z vozu. Tato zkouška se skládala z praktické a teoretické části. Byla na vyšším stupni než ta naše. Každý z hasičů si losoval svoji funkci a úkol při zásahu. Zároveň i jednotlivou otázku z teorie. Místní nám ještě cvičně předvedli průběh zásahu a pak už jsme si i my několikrát vyzkoušeli všechny discipliny. Okolo půl šesté se začali k hasičárně scházet místní lidé, funkcionáři i rozhodčí. Akce byla součástí programu přeshraniční spolupráce a byla mediálně prezentována. Dorazila proto i redaktorka místních novin. Přijela i posádka fanoušků našeho sboru, kteří se chystali celou akci zdokumentovat, za což jim děkujeme. Chvíli před termínem zkoušky dorazil i hlavní rozhodčí. Patří mezi nejvyšší činovníky hasičů okresu Degendorf. Zkouška byla až od 18 hodin, protože  se před tím účastnil akce místních včelařů. Konečně jsme mohli jít na věc.

Při první disciplíně, vázání uzlů, byla na některých členech znát ještě nervozita. Přece jen od dob, kdy na soutěžích vázali uzle v družstvech dětí uběhl nějaký čas. Všichni však svůj uzel zvládli bez trestných bodů a mohli jsme pokračovat.
Při požárním útoku z nás však nervozita opadla, přece jen voda je pro hasiče známý živel a práci s hadicemi má většina z nás v krvi. Celý útok jsme splnili bez problémů a se značnou časovou rezervou, na splnění úkolu je vymezeno 5 minut, náš čas někde okolo 2,5 minuty byl bezproblémový. Při konečné kontrole rozhodčích nám zatrnulo. Rozhodčí zjistili, že jedno z výstražných světel nesvítí, což by znamenalo trestné body a případnou komplikaci. Kluci, kteří je umísťovali, však byli na 100 % přesvědčeni, že ho zapínali. Po kontrole rozhodčím byla tato skutečnost potvrzena s tím, že závada je na světle. Toto nepoškodilo hodnocení provedení disciplíny. Sbalili jsme následně všechno vybavení, kdy i tato část má v Německu daná pravidla. Není na čas, ale musí obsahovat určité náležitosti. Pak jsme se mohli přemístit k poslední disciplíně.
Sestavení sacího vedení již měla být jen formalita. Člověk ale nikdy neví. Této části se účastní jen šestice hasičů a velitel. Kluci nenechali nic náhodě a vše klaplo tak, jak mělo. Na závěr se zkouší těsnost vedení, což bylo již v kompetenci německého strojníka. Technika, se kterou jsme běhali, má již nejlepší roky za sebou, ale je stále plně funkční a slouží jako záložní.  Proto se u ní projevila mírná netěsnost. Rozhodčím se úplně nezamlouvala, přesto přimhouřili oko a poškádlili strojníka Pepu, ať si to dá do pořádku.

Celý průběh zkoušky byl vyhodnocen jako úspěšný pro získání dané odbornosti.

Poté složili úspěšně zkoušku i kolegové z Graflingu a jak je údajně po zkoušce tamní zvyk, mohli jsme se přesunout do místní restaurace na společnou večeři. Zde došlo k  mnoha proslovům a gratulacím. Místním hasičům byly předány odznaky způsobilosti a orazítkován služební průkaz, který je opravňuje k vykonávání daných funkcí v zásahové jednotce. Nám bylo jen pogratulováno s tím, že odznaky dostaneme na naší okrskové soutěži, na kterou se naši němečtí kamarádi dostaví, a budeme to moci společně oslavit.

Tato akce byla našimi členy hodnocena velice kladně, hlavně z důvodu získaných zkušeností a nahlédnutí do systému bavorského dobrovolného hasičstva. Od našeho není tak rozdílný. Má výhodu ve větší finanční podpoře státu, krajů i obcí. Můžeme doufat, že tento trend také jednou doženeme.

Foto a video